Halı sektörü Gaziantep ekonomisinin lokomotifi olmaya devam ediyor

Gaziantep Halıcılar Odası Başkanı Mehmet Törer, halı sektörünün Gaziantep ekonomisinin lokomotifi olma özelliğini 2019 yılında da koruduğunu söyledi.

Gaziantep Halıcılar Odası Başkanı Mehmet Törer, sektörün genel durumunu ve 2019 yılı beklentilerini değerlendirdi. Sektörün 2019 yılının ilk 3 aylık döneminde 382.078.000 dolarlık halı ihracatı gerçekleştirdiğini belirterek, “Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerine göre, bölgeden geçen yıl ocak-mart ta yapılan 352.908 bin dolarlık halı ihracatı, bu yılın aynı döneminde artarak 382.078 bin dolara yükseldi” dedi. 

Halı sektörünün Gaziantep ve ülke ekonomisi için büyük önem taşıyor. Makinayı Belçika’dan, ham maddeyi uzak doğudan ithal eden Gaziantepli halıcılar, girişimcilikleri, cesaretleri, çalışkanlıkları ve fedakarlıkları ile Gaziantep’i Türkiye’nin gurur kaynağı haline getirdiler. Bugün üretim, ihracat, istihdam rakamlarımızla, Gaziantep ve ülke ekonomisinin yüz akı olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Sektörümüzde son yıllarda markalaşma alanında da büyük atılımlar gerçekleştiriliyor. Bu açıdan da diğer sektörler için örnek hale geldik.

Gaziantep’in halı sektöründe dünya lideri haline geldik. Zirvede kalıcı olmak için markalaşma, Ar-Ge ve yenilik çalışmalarının aralıksız devam etmesini istiyoruz. Sektörün lideriyiz ama bizi takip eden ülkeler de var. Boşluklar hemen doldurulur. Bu nedenle sürekli yenilik peşinde koşarak, dünya halı tüketicilerinin taleplerine yönelik üretimlerle pazar paylarımızı kaybetmeden, sürekli büyütmeyi hedeflemeliyiz. Sektörde kalıcı olabilmek için eğitime de büyük önem veriyoruz. Diğer sektör temsilcisi kurum ve kuruluşlarla birlikte bir taraftan sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak için kurslar düzenlerken diğer taraftan da sanayicilerimize yol gösterici, onlara yeni ufuklar kazandırıcı çalışmaları sık sık tekrarlamaya çalışıyoruz. ”dedi.  

Domotex Turkey büyümeye devam ediyor

Domotex Turkey halı fuarının her geçen yıl daha da büyüdüğünü vurgulayan Başkan Törer, şunları söyledi:“Alıcı ile satıcıların buluştuğu, yeni ürünlerin, yeni fikirlerin ilk kez görücüye çıktığı fuarlar ekonominin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Makine halısında dünyanın üretim merkezi olan Gaziantep’in aynı zamanda fuarlar merkezi de olması için çıktığımız yolda bugün çok büyük aşamalar kaydetmiş bulunmaktayız. Domotex Turkey halı fuarı bu yıl çok başarılı geçeceğine inanıyorum. Bu yıl fuara 160 firma yurtiçinden 40 firma yurtdışı olmak üzere 22.219 m2 alanda toplam 200 firma katılım sağlayacak. yine bu yıl Gerek yurt içinden gerekse de yurt dışından gelen alım heyetlerinin sayısında belirgin bir artış bekliyoruz. Önemli iş bağlantılarının gerçekleştirildiği fuarımızın kapasitesinin de büyümesi başarımızı daha da arttırdı. Gaziantep olarak halı fuarcılığı konusunda her geçen yıl daha fazla söz sahibi olduk. 2019 yılı Ocak ayında Almanya Domotex halı yer zemin kaplamaları fuarında Türkiye de faaliyet gösteren halıcılar ürünlerini dünya pazarında sergileme imkanı buldular. Domotex’te adeta bir görsel şölen sunan sanayicilerimizi sektörümüzün büyümesine sağladıkları katkıdan dolayı hepsine teşekkür ediyorum. Yine Nisan ayında Gaziantep’te yapılan fuarda sanayicilerimize katgı sağladığı gibi Gaziantep ekonomisine, truzimine ve kentin tanıtılmasına olan katgısıylada büyük önem taşıyor. Şimdiden fuara katılan tüm firmalarımıza hayırlı, bereketli bir fuar diliyorum.