Gaziantepli halı sanayicileri olarak, 2018 yılını geride bırakırken, tüm olumsuzluklara rağmen üretim ve ihracatımızı bir önceki yıla göre arttırmanın ve fuarcılık alanındaki başarılarımızı daha da pekiştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bir Domotex fuarında yine sizlerle birlikteyiz. Gaziantep’ten 70 üzerinde firma ile fuara katılarak yine katılımda Türkiye’nin 1.sırada olmasından dolayı mutluyuz. Gaziantep’ten çıkartma yaparak yeni renk, desen ve standlarıyla adeta görsel şölen sunan, fuara katılan firmalarımıza bol satışlı bir fuar diliyorum.

Günümüzde dünyanın herhangi bir köşesinde halı denildiğinde akla ilk olarak Gaziantep geliyor. Bu yıl halıcılar olarak 1,5 milyar dolarlık hedefimizi tutturduk. Makine halısı üretiminde ve ihracatında dünyada bir numarayız. Bu başarı kolay olmadı. Gaziantep durup dururken, sihirli bir değnekle dünyanın halı merkezi haline gelmedi.

Bu başarı, halı makinesini Belçika’dan, ipliğini kendi üreten, imal ettiği halıyı da dünyanın 170’i aşkın ülkesine satarken, ekonomideki döviz kurları ve ülkelerde yaşanan olumsuzluklara rağmen tüm rakipleri ile rekabet etmeyi başarabilen Gaziantepli müteşebbis ruhlu sanayicilere aittir. Kabuğuna çekilmeyen, kaderine razı olmayan, kazandığını işine yatıran, krizleri fırsata dönüştürmek için neredeyse dünya haritasında yerini bile bilmediğimiz ülkelerde kapı kapıdolaşan, sürekli araştıran, kendini yenileyen, müşterilerin beklentilerine göre üretim yapan ve sonuçta Gaziantep mucizesini gerçekleştiren tüm Gaziantepli halıcıları kutluyorum. Bana göre, hepsi birer yıldız, hepsi birer kahramandır. Makine halısı üretiminde dünyada ilk sıradayız. Son yıllarda halı üretimindeki başarımıza başarılı fuarları da ekledik. Artık tüm dünya halı almak için olduğu gibi halı fuarını gezmek için Gaziantep’e geliyor. Fuarlar kent ve ülke ekonomisi için çok önemli. Gaziantepli halıcılar olarak makine halısında Domotex gibi, hatta Domotex’ten daha büyük bir fuarı Gaziantep’te gerçekleştirebilmektir. Fuarları geliştirdikçe, bu sektördeki pazar payımızı artırdıkça ülkemizde turizmin gelişmesine de önemli katkı sağlıyoruz. Yani hem üretimde, hem de fuarcılık alanında en iyi yerdeyiz. Önemli olan bu başarıyı kalıcı hale getirmektir. Zirvede kalmak, zirveye çıkmaktan daha zordur. Çünkü rakiplerimizin, daha doğrusu tüm dünyanın gözleri üzerinizdedir. Hem de enerji ve işçilik gibi girdileri bize göre çok düşük olan, bunun yanında devlet teşviklerinin çok daha fazla olduğu ülkeler var. Bunlar bizim rakiplerimiz. Elbette rekabet olacak. Rekabet kurallarına uygun olursa faydalı olur. Bizler rakiplerimiz ne kadar avantajlara sahip olurlarsa olsunlar, daha çok çalışarak, kendimizi geliştirerek, kaliteli ve müşteri tercihlerine uygun üretim yaparak, mal satmak için dünyayı adım adım gezerek zirvedeki yerimizi koruyacağız. Gaziantepli halıcıların bunu başaracağına eminim. Adeta mucize yaratan Gaziantepli halıcılar olarak bu başarımızı korumaya çalışırken devletimizden de destek bekliyoruz. Rakiplerimizle aynı şartlarda yarışmayı istemek en doğal hakkımız. Biz hükümetimizden destek beklerken bazen tam tersi uygulamalarla da karşılaştığımızda oluyor. Diğer satıcılarla rekabet edebilmek ve pazarda kalıcı olabilmek için bazen ürünümüzü satan firmaya tavizler verebiliyoruz. Bunun yerine sanayicilerimize destek olacak, onların daha fazla üretim, istihdam ve ihracat yapmasının yolunu açacak uygulamaların ülkemiz ekonomisi için daha yararlı olacağı kanaatindeyim.

Tarihi müzeleri ve gastronomi şehri olan Gaziantep’te 27-30 Nisan 2019 da düzenleyeceğimiz Domotex Turkey makine halısı fuarımızdaki görsel şölenimize katılımlarınızı bekleriz. 2018 Yılını geride bırakırken, Yeni yılın öncelikle başta Suriye olmak üzere tüm dünyaya barış, huzur, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum. Savaşların olmadığı, insanların birbirlerini öldürmediği, ekonomik savaşların olmadığı, çocukların açlıktan, ilaçsızlıktan ve kurşunlarla ölmediği bir dünya özlemi ile nice mutlu yıllara…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.