Angora Halı’dan yerli makineye çok yönlü destek

Kuruluşundan bu yana sektörün standartlarını yükseltmeyi hedefleyerek, müşteri memnuniyetini ilke edinen, kalitede ve yenilikçilikte devamlılığı ön planda tutan, Türk halı sektörünün önemli oyuncularından ANGORA HALI, yerli makine AR-GE çalışmalarına verdiği destek ile sektöre ve ülke kalkınmasına önemli katkılarda bulunuyor.

Gittikçe daha da zorlaşan günümüz piyasa koşullarında etkin ve sonuç alıcı mücadeleyi, ürünlerde ve üretim yöntemlerinde fark yaratarak sürdüren ANGORA HALI, sıra dışı bir yaklaşım ve yatırımla tekstil sektöründe uygulanan kumaş finisaj teknolojilerini halı üretim hattına adapte ederek, halı sektöründe dünya çapında bir ilke daha imzasını attı.  

ANGORA HALI fabrika müdürü Sayın Şenol OCAK, firma bünyesinde uzun yıllardır deneyimli kadrolarca yürütülen diğer AR-GE çalışmalarının arasında başarı ile yerini alan bu inovatif projenin, ülkemizi iç ve dış pazarlarda başarıyla temsil eden ENTEMA MAKİNE firmasının işbirliği ile gerçekleştiğini belirtmiştir. 

Şenol OCAK, ANGORA’nın halı üretimi konusundaki yoğun bilgi birikimi ile ENTEMA’nın %100 yerli ve uluslararası patentli kumaş finisaj teknolojisinin harmanlanması sonucunda, halı proseslerine özel donanımlar içeren ve ileri düzeyde bir yazılımla desteklenerek tasarlanan SWELL SOFT markalı, yeni nesil HALI TERBİYE MAKİNESİ nin Mayıs 2018 itibarıyla firmanın GAZİANTEP tesislerinde işletmeye alındığını söylemiştir. 

İlerleyen süreçte, farklı ürünlere göre farklı proses parametrelerinin belirlenmesi ve makinenin yeni kullanım alanlarının tespiti doğrultusunda ANGORA tarafından sürdürülen yoğun AR-GE çalışmaları ile firmanın mevcut ürün kalitesinin daha da üst seviyelere taşındığını ifade edilirken, bunun yanı sıra işletme ekonomisine yönelik önemli kazanımların da elde edildiği belirtildi.

Söz konusu patentli teknolojinin, halıya ısı ve buhar eşliğinde uygulanması ile elde edilen sıra dışı sonuçların, halı finisajı konusunda yeni fikirlere ve tekniklere kapılar araladığı belirtilerek, SWELL SOFT halı terbiye makinesinin firmanın ÜR-GE çalışmalarına büyük katkılar sağladığı söylendi.

ANGORA teknik kadrolarının öneri ve destekleri ile yürütülen çalışmalar sonucu, yazılım üzerinde operasyonel iyileştirmelerin yapıldığı, işçi sağlığını gözeten, çevreci, emniyetli ve kolay kullanılan bir makine olarak kullanıma sunulduğu belirtildi.

İşletim sırasında firma teknik ekibinin yapmış olduğu enerji sarfiyatı ve kapasite gözlemlerinin, konvansiyonel metot ve sistemler ile karşılaştırılması sonucu ciddi bir enerji ekonomisi ve üretim verimliliğinin sağlandığı tespit edildi.

Yapılan gürültü seviyesi ölçümlerinde de, makinenin iş güvenliği ve işçi sağlığı sınırları içinde çalıştığı gözlemlendi.

Makineye kazandırılan kendi kendini sürekli temizleme fonksiyonuyla genel temizlik, bakım gibi nedenlerle oluşabilecek zaman ve üretim kayıpları minimize edildi.

Şirket müdürü Ömer GÖKCAN da, ENTEMA ekibi olarak ANGORA ile yapılan ortak çalışmadan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Bu projenin başarılı ve hızlı bir şekilde hayata geçirilmesinde ANGORA’nın deneyimli kadrolarının bilgi ve tecrübesinin yanında, özellikle firma sahibi Sayın Ersoy ŞİVEYDİNLİ’nin baştan sona göstermiş olduğu pozitif yaklaşımın ve sağlamış olduğu finansal desteğin en önemli etken olduğunu vurguladı. 

ANGORA ve ENTEMA firma yöneticileri, ortak görüşleri doğrultusunda her biri kendi sahasında uzman iki firmanın uzun yıllara dayanan farklı bilgi ve deneyimlerinin birleştirilmesiyle hayata geçirilen Yeni Nesil Halı Terbiye Makinesi – SWELL SOFT projesinin, dünya halı sektörünün sorunlarının çözümüne katkı sağlamak ve bu bağlamda karşılanamamış ihtiyaçlarına cevap vermek için sunduğu yeni yöntemlerin, halı sektörü ürün tasarımcılarına da yeni ufuklar açtığını belirttiler.

Başarı ile tamamlanan bu deneyimden alınan güç ve motivasyonla, gelecek dönemlerde de yeni projeler üzerinde ortak AR-GE çalışmalarını sürdürmek, halı ve halı makineleri sektörlerine yeni kazanımlar sağlamak, ülkemizi dünya pazarlarında daha da etkin bir konuma getirmek amacı ve azminde olduklarını ifade ettiler.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.