Ayasofya Camii’nin halıları Türkiye’de ilk makinalı halı fabrikasını kuran Özkul Halı’dan!

Ayasofya Camii halısını dokuyan Türkiye’de ilk makinalı halı fabrikasını kuran firmanın yönetim kurulu başkanı Ali Rıza Özkul halının özelliklerini ve çalışmalardaki son durumu da aktardı.

Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasına sayılı günler kala halılar serilmeye başlandı. Manisa’da üretilen halılarla ilgili üretim yapan fabrikanın yönetim kurulu başkanı Ali Rıza Özkul son durumu anlattı. Özkul, “Daha kaliteli olur düşüncesiyle Yeni Zelanda yünü yapalım’ dedik. Cumhurbaşkanımız ‘ithal malzeme kullanmayalım. Yerli yünün en iyisini kullanalım’ dedi ve o şekilde yaptık. 5 kilogram metrekare ağırlığı, 16 mm kalınlığı var” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanımız ‘ithal malzeme kullanmayalım’ dedi.

Ayasofya Camisi 24 Temmuz günü cuma namazı ile ibadete açıldı. Caminin en önemli unsurlarından halıların üretimi bir yandan sürerken bir kısmının serimi yapıldı. Manisa’da üretilen halılarla ilgili üretim yapan fabrikanın yönetim kurulu başkanı Ali Rıza Özkul son durumu anlattı.

Özkul, “Ayasofya halısı ile ilgili Turizm Bakanlığı yaklaşık 15 gün önce bizimle iletişime geçti. Biz de memnuniyetle kabul ettik. Burada 4 bin metrekarelik halı işi var. Şimdi 2 bin metrekaresini döşedik. Diğer 2 bin metrekaresi de restorasyon bitince yapacağız. 6 ay civarında bir süre söylüyorlar” dedi.

“Kanserojen olmayan bir boya kullanılıyor”

Yüzde 100 yün bir halı olduğunu söyleyen Özkul Halı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Özkul, “Kanserojen olmayan bir boya kullanılıyor. Açık renkler tarihi mekanlarda biraz hafif kalıyor. Böyle bir koyu rengin olması bir asalet getirdiğine inanıyorum. İçeride de koyu yeşil sütunlar ve duvarlar var. Tamamı serildiğinde mekana güzel bir uyum sağlayacağını tahmin ediyorum.

75 kişilik personelimiz çalışıyor. İçeride de 8 kişilik bir ekip var. Osmanlı dönemi 17. Asır Rumi diye sanat dilinde geçiyor. Klasik bir motif. Renk olarak 4 renk var. Ördek başı yeşilin tonları var. Açıktan koyuya doğru gidiyor. En koyu tonu kontürlerde kullanılmış.

En açık rengi de Rumilerin iç kısımlarında kullanılmış. Uzaktan bakıldığında hiç desen yokmuş gibi, üzerine yaklaşıldığında görülüyor. Saf çizgileri 125 cm aralıklarla döşeniyor” diye konuştu.