”HALI EŞSİZ BİR RESİM İSE SAÇAKDA ÇERÇEVESİDİR”

Kurulduğu günden bu yana kalite, yenilik, istikrar ve müşteriye özel tasarımlarıyla dikkat çeken BMS Saçak, her geçen gün başarı ivmesini yükseltmeye devam ediyor. Yakından tanımak ve faaliyetleri hakkında bilgi almak adına BMS Saçak Genel Müdürü Mehmet Açık ile yaptığımız söyleşide Açık; halıyı eşsiz bir sanat eseri, resim gibi düşünürsek saçak da bu eşsiz resmi ön plana çıkaran çerçevedir.” diyerek saçak üretiminin halı sektörü için ne denli önemli olduğunu vurguladı.

BMS Saçak firmasının faaliyetleri hakkında neler söylemek istersiniz? Kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

BMS tekstil bir aile şirketi olarak 2007 yılında küçük bir atölyede iş hayatına atıldı. Daha temelleri ilk atıldığı günden bu yana saçak sektöründe hızlıca yükselen firmamız benzer üretim yapan firmalara kıyasla hızlı bir ivme yakalamış ve daima üzerine koyarak yoluna devam etmiştir. Temel faaliyet alanı halı saçağı üretmek olan firmamız yurt içinde ve yurt dışında üretim yapan birçok halı üreticisine kalite ve çeşitlilik yönünden en üst düzeyde hizmet vermektedir.

Ürünlerinizin halı sektörü için önemi nedir?

Kısaca şöyle özetleyebilirim sizler için; halıyı doğal olarak üzerindeki desenlerinin de çekiciliğine dayanarak söylüyorum eşsiz bir sanat eseri bir resim gibi düşünürsek, saçak da bu eşsiz resmin onu daha da ön plana çıkaran çerçevesidir.

Sektöre ne tür yenilikler sunuyorsunuz? Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınızla ilgili neler söylemek istersiniz? Tasarımda ve üretimde sektöre ne gibi farklılıklar sunuyorsunuz?

Ürünlerimiz tamamıyla halı saçağı grubu içerisinde temel birkaç çeşitten oluşmaktadır. Bunları kısaca çeşitlendirirsek düğümsüz saçak, tek düğümlü saçak, çift düğümlü saçak, çapraz düğümlü saçak ve ponpon saçaklardan oluşan bir gruptur. Bu çeşitlerin farklı iplik tipi ve renklerinden oluşan kombinasyonlarını göz önünde bulundurduğumuzda 300’e yakın çeşit oluşmaktadır.  Halı sektörüne; sunduğumuz çeşitlilik ve servis hizmeti ile ciddi avantajlar sunduğumuza inanıyorum. Saçak konusunda seri üretim ve servis, halı sektörü için çok önemli bir olgu. Ayrıca üretimi yeni tamamlanmış bir halı veya yeni bir desen için firma yetkilileri ile birlikte AR-GE yapıp en uygun saçak hangisi diye fikir alışverişinde bulunuyor ve bazen sadece o halıya özel üretimler yapıyoruz.

BSM  Saçak hangi noktalarda rakiplerinden ayrılıyor?

En önemli fark şu ki üretim konusunda en çok dikkat ettiğimiz konu istikrar ve kalite. Bunu koruyabilmek adına oluşturduğumuz kalite standartlarına A dan Z ye çalışan herkesin uyması önemli bir konu. Bu yüzden çalışan eğitimi bizim için çok önemli. Hammadde de kalite kriterlerinden birisi ve en önemlisi. Bu yüzden savunduğumuz istikrar tezini hammadde tedarikçilerimizden de talep ediyoruz ve neyse ki karşılık buluyoruz. Buradan onlara da ayrıca teşekkür etmek isterim, bir yere gelmemizde onlarında payı var.

Üretim faaliyetleriniz ve yıllık üretim kapasiteniz nedir? Oluşturduğunuz istihdam konusunda neler söylersiniz?

Yaklaşık olarak 250 makine ve aylık 225 ton kapasite ile çalışmaktayız. Toplamda ise 60 a yakın çalışanımız bulunmaktadır. Makine parkurumuzu ve kapasitemizi hala geliştirmekte ve istihdam konusunda yatırımlarımızı devam ettirmekteyiz. Ayrıca üretimi yeni tamamlanmış bir halı veya yeni bir desen için firma yetkilileri ile birlikte AR-GE yapıp en uygun saçak hangisi diye fikir alışverişinde bulunuyor ve bazen sadece o halıya özel üretimler yapıyoruz.

İhracata gelecek olursak; ihracatınız üretiminizin yüzde kaçını oluşturuyor? Hangi pazarlara ihracat yapıyorsunuz? Sizin için lokomotif pazar neresidir?

Toplam üretim kapasitemizin yaklaşık olarak %30 unu ihracat ağırlıklı çalışıyoruz. İhracat noktasında çalıştığımız ülkeler genel olarak Ortadoğu ve Uzakdoğu ağırlıklı. Ayrıca Avrupa ve Amerika pazarı öncelikli hedeflerimiz arasında yine Ortadoğu’dan ve Uzakdoğu’dan bazı ülkeler mevcut. İhracat konusunda ciddi adımlar atmayı planlıyoruz ve başarılı olacağımızı umut ediyorum.

2017 yılı içerisinde yeni yatırımlar olacak mı? 

Hedefleriniz ve projeleriniz nelerdir?

2017 ve 2018 yılları içerisinde planlanan inşaat alanlarımızı tamamlamak ve makine parkurumuzu genişletmek öncelikli hedeflerimiz arasında. Makinenin işlevselliğini ve kapasitesini artırmayı ve birim zamandaki üretim miktarını artırmak da üzerinde özellikle çalışma ve yatırım yaptığımız bir konu.

Domotex 2017 fuarının da katılımcısısınız aynı zamanda. Hangi ürün gurupları ile fuara katılacaksınız? Standınızı ziyaret eden misafirlerinizi neler bekliyor?

Fuar da her yıl olduğu gibi değerli halı üreticilerine yenilik sunmak istiyoruz. Özel emek harcanarak hazırlanmış olan çeşitli saçak modellerimizi yine üreticilerin beğenisine sunmak istiyoruz.