TÜRKİYE’NİN HALILARI “DOMOTEX TURKEY” İLE DÜNYAYI SARDI

24 – 27 Nisan 2018 tarihleri arasında Alman Fuarcılık sektörü Devi;  Deutsche Messe iştiraki Hannover Fairs Turkey tarafından düzenlenen Uluslararası Halı ve Zemin Kaplama Fuarı DOMOTEX Turkey, ulusal ve uluslararası halıcılık sektörünü, bu yıl 5’inci kez sektörün başkenti Gaziantep’te bir araya getirdi. 11 ülkeden 195 firmanın yer aldığı fuarda Türk halıcılık sektörünü uluslararası alanda zirveye taşıyacak yeni işbirlikleri gerçekleştirildi. Geleneksel halılardan makine halılarına, el dokumasından polyester ürünlere kadar binlerce modern ve klasik tasarımın sergilendiği fuarın gözdesi Türk halıları oldu.

27 Nisan 2018, İstanbul – Türkiye halıcılık sektörünü uluslararası alanda zirveye taşıma vizyonuyla bu yıl 5’inci kez düzenlenen DOMOTEX Turkey, sektör devlerini Gaziantep’te buluşturdu. Fuar bu yıl 89 ülkeden 11.951 ziyaretçi ile yeni bir başarıya imza atarken, yabancı ziyaretçi sayısındaki %21’lik artış uluslararası işbirliklerinin gerçekleştirilmesi noktasında da önemli bir ivme oluşmasına imkan sağladı. Gaziantep Ticaret Odası, GüneydoğuAnadolu Halı İhracatçıları Birliği, Gaziantep Halıcılar ve Dokumacılar Odası işbirliği ile Deutsche Messe’nin iştiraki Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından düzenlenen fuara ABD, Sırbistan ve Türkmenistan ilk kez katılım sağlarken, Türk halıcılık sektörü için ihracata ivme sağlayan işbirlikleri gerçekleştirildi.

Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel

Halı ve zemin kaplamaları alanında Avrasya bölgesinin lider fuarı DOMOTEX Turkey ile Türkiye’nin makine halısı üretimindeki gücünü uluslararası alanda bir kez daha kanıtladığına dikkat çeken Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel şunları belirtti;
“DOMOTEX Turkey’e uluslararası ilgi her geçen yıl artarak devam ediyor. Fuar bu yıl da uluslararası düzeyde ağırladığı firmalarla Türkiye ve çevre ülkelerle ilişki kurma noktasında önemli fırsatlar sundu. Bununla birlikte Gaziantep’in Türkiye ekonomisine olan katkısını arttıracak önemli işbirlikleri gerçekleştirildi. Türk üreticiler bu yıl çok daha geniş kitlelere ulaşma şansı elde etti. Türk halıcılık sektörü DOMOTEX Turkey ile uluslararası alandaki gücünü de tüm dünyaya kanıtladı. DOMOTEX Turkey’in ortaya koyduğu başarı, uluslararası alanda büyük bir heyecanla yakından takip ediliyor ve fuarın başka ülkelerde de düzenlenmesi noktasında güçlü bir referans oluyor. Türkiye’den aldığımız bu güçle yakın zamanda fuarı Deutsche Messe olarak ABD’de de düzenleyeceğiz ve Türkiye’nin halılarını Amerika Kıtası’na da taşıyacağız.”

Yabancıların Gözdesi Türkiye’nin Halıları Oldu!
İhracatta önemli bir paya sahip olan makine halılarının yanı sıra; Türk kültürünü temsil eden el-dokuma halıları, kilim, tekstil yer döşemeleri, elastik yer döşemeleri, paspas, iplik ve halı makinelerinin sergilendiği fuarda en çok ilgiyi Türk halıları gördü. Yün, ipek, kaşmir, bambu lifi, ve polyester gibi farklı malzemelerden üretilmiş binlerce modern,  klasik halı ve yeni nesil tasarımları ziyaretçilerle buluşturan DOMOTEX Turkey, Türkiye halıcılık sektörünün üretim teknolojisini göstermesi açısından da büyük avantaj sağladı.  
DOMOTEX Turkey, bu yıl uluslararası düzeyde artan katılımcı firmalarıyla Türkiye ve Ortadoğu ile ilişki kurma noktasında birçok fırsat sundu. Ekonomi Bakanlığı ve Ortadoğu Anadolu Halı İhracatçıları desteği ile düzenlenen Uluslararası Alım Heyeti Programı kapsamında Rusya, Kanada, Bulgaristan ve Kırgızistan’dan satın alma heyetleri DOMOTEX Turkey’de yeni işbirlikleri geliştirdi. Türkiye, ABD, Belçika, Çin, Danimarka, Hindistan, İran, Özbekistan, Sırbistan, Türkmenistan ve Ürdün’den 195 firma katılımcı olarak fuarda yer aldı.