DOMOTEX TURKEY’DE BAKANA HALI SÜRPRİZİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB), Gaziantep Halıcılar Odası ve Gaziantep Ticaret Odası (GTO), işbirliğiyle Hannover Fairs Turkey tarafından düzenlenen Domotex Gaziantep-Turkey Halı Fuarı ve Zemin Kaplamaları Fuarı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de katıldığı törenle Ortadoğu Fuar Merkezi’nde açıldı. Bakan Tüfenkci’ye, fotoğrafının basılı olduğu halı hediye edildi.

Düzenlenen açılış törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin yanı sıra Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumları ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunyaka, GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Halıcılar Oda Başkanı Mehmet Törer ve çok sayıda davetli katıldı.

“İş adamlarının arkasındayız”

2016 yılının çok zor bir yıl olduğunu belirten Bülent Tüfenkci, hükümet tarafından alınan tedbir ve teşvikler sayesinde ekonomide canlanma olduğunu ve bunun neticesinde de 2017 yılında Türkiye’nin yüzde 4’ün üzerinde büyüme göstereceğini açıkladı. Tarım’dan gelen büyüme sinyallerinin bu öngörülerini desteklediklerini kaydeden Tüfenkci şöyle devam etti:

“Bundan sonra ki süreçte ağırlıklı olarak ekonomiye odaklanarak kalkınma hamlelerini başlatacağız. Son zamanlarda KGF’yi devreye sokarak sanayici ve işadamlarımıza 160 milyar TL destek sağladık. Cansuyu projesi ile de KOSGEB aracılığı ile küçük esnafımıza 7 milyar TL’lik kredi verdik. Bir yandan ekonomiyi bir yandan da demokrasimizi daha da geliştirmek istiyoruz.”

Fuarların sektörü geliştirme ve ivme kazandırma açısından çok önemli olduğunu bildiren Tüfenkci, sektör temsilcilerinden gelen ‘Petkim tarafından üretilen hammadde yetersiz kalıyor o nedenle hammaddeyi ithal etmek zorunda kalıyoruz’ serzenişlerine karşılık şunları söyledi:

“Hükümet olarak biz elimizi taşın altına koymaya hazırız. Kim hangi noktada ne kadar istiyorsa verelim ve hammaddeyi Türkiye’de üretelim. Ben buradan tüm işadamlarına sesleniyorum. Biz sizin arkanızdayız.”

Kalifiye eleman sorununa da değinen Tüfenkci, “Kalifiye eleman sorunu Türkiye’nin sorunudur. Bunu çözmek için OSB’lere geniş yetkiler tanıyoruz ve Meslek Lisesi ve Meslek Yüksek Okulu (MYO) açmaları için çalışmalar yapıyoruz. Burada okuyan öğrencilerin tüm masraflarını da devlet olarak biz karşılayacağız” dedi.

‘Halı ihracatında Çin’den sonra ikinci sıradayız’

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Salahattin Kaplan ise, 14 milyar dolarlık halı ve zemin kaplamaları ihracatında Çin’den sonra 2 milyar dolarla ikinci sırada yer aldıklarını ifade ederek, 4 milyar dolarlık halı ihracatında ise 1.6 milyar dolar olarak birinci olduklarını söyledi. En yakın rakipleri Belçika’nın ihracatının 400 milyon dolar olduğunu anımsatan Kaplan, şöyle devam etti:

“Dünyada ihracatı yapılan 3 makine halısının 2’sini biz ihraç ediyoruz. Hedefimiz tüm kategorilerde daha da yükselmektir. Geçtiğimiz 2015 ila 2016 yılında tüm dünyada ve Türkiye’de olduğu gibi bizim sektörde de ihracatta bir düşüş yaşadık ama 2017 yılında sektörümüz yükselişe geçti. İnşallah 2017 yılında 2 yılda yaşadığımız düşüşü kapatır yolumuza kaldığımız yerden devam ederiz. Tabi ki bu yaşadığımız bazı aksaklıklar bize birçok yeni tecrübe kazandırdı. Yatırım yaparken nelere dikkat etmemizi, ihracatı nasıl ve kime yapmamızı, ürün hazırlarken neleri göz önünde bulundurmamızı ve banka seçerken neye göre karar vermemiz gibi birçok tecrübe kazandırdı. Halıcılarımız inşallah bundan sonra geçmişten ders alır. Daha dikkatli hareket eder.”

Geçen 2 yılda pazarları da iyi analiz ettiklerine dikkati çeken Kaplan, şu an ihracatın yüzde 40’ını Amerika ve Avrupa ülkelerine yaptıklarını vurgulayarak, bu payın her geçen gün arttığını, yıl sonunda bu payın yüzde 50’leri bulacağına işaret etti. Ayrıca yeni ürün geliştirmede Ar-Ge, inovasyon ve tasarımda başka ülkeleri takip eden değil takip edilen ülke konumuna geldiklerini ifade eden Kaplan, “Yine dünyanın dev alışveriş marketlerinin hemen hemen hepsine mal satabiliyoruz. Bu yıldan itibaren sektörümüz yatırım yapmaya, büyümeye başlamıştır. Bu da demektir ki önümüzdeki yıllarda daha çok istihdam daha çok ihracat demektir. Çünkü halı sektörünün bütün hammaddeleri ithal olmasına rağmen yüzde 50’yi geçmiyor kalan yüzde 50 katma değer yurtiçinden karşılanıyor. Ayrıca Gaziantep ihracat istihdamının yüzde 25’ini tek başına halı karşılıyor” şeklinde konuştu.

“Teşvik paketlerinin de sektöre büyük destek ve cesaret verdi”

Bu yıl 10’ncusunu düzenledikleri fuarı gelecek yıllarda da düzenlemeye devam edeceklerini anlatan Kaplan, fuarların sektöre ve şehre büyük katkı sağladığını dile getirdi.

Hükümetin bu yıl içerisinde çıkardığı teşvik paketlerinin de sektöre büyük destek ve cesaret verdiğini anlatan Kaplan, şunları söyledi:

“Özellikle yeni istihdam edilen işçilerin SGK primleri işçi ve işveren payının devlet tarafından karşılanması yine KGF’nin krediye girişimde zorluk çeken firmalarımıza destek vermesi sektörümüze can suyu olmuştur. Ayrıca ihracatçımıza verilen yeşil pasaport büyük katkı sağlamıştır. Önceleri bir yere giderken vize çıkar mı çıkmaz mı uçak biletini alırsın vize çıkmaz bundan yana çok büyük sıkıntılar olurdu fakat şimdi imkanlarımız çok daha iyi oldu. Tüm bu desteklemelerden dolayı hükümetimize teşekkür ederim.”

“ Bakan Tüfenkci’ye, Kaplan Kardeşler Halı standında fotoğrafının basılı olduğu halı hediye edildi”

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu da, böylesine önemli bir fuarın halının başkenti, Gaziantep’te yapılmasının önemine değindi. Halı sektörünün Gaziantep ve Türkiye’de ekonomiyi harekete geçiren katalizör olduğunu vurgulayan Beyhan Hıdıroğlu, günlük 1 milyon metrekare halı dokunduğunu bildirdi. Konuşmaların ardından Bakan ve beraberindekiler, fuarın açılışını yaptı. Stantları ziyaret eden Bakan Tüfenkci’ye, Kaplan Kardeşler Halı standında fotoğrafının basılı olduğu halı hediye edildi.

Türkiye, Belçika, Çin, Danimarka, Hindistan, Endonezya, İran, Ürdün, Rusya ve Özbekistan’dan toplam 203 firma 21 bin 509 metrekare alanda en yeni ürünlerini sergiliyor. Fuar, bir kez daha makina halısı sektörünün Avrasya’daki en önemli buluşması olarak öne çıkan. Makina halılarının yanı sıra; el-dokuma halıları, kilim, tekstil yer döşemeleri, elastik yer döşemeleri, laminat, ahşap ve parkeler de fuar boyunca sergilenen ürünler arasında yer alıyor. Fuar 25 Mayıs 2017 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.