DÜNYAYA AÇILAN KAPININ ANAHTARI: MESSE FRANKFURT

Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcı ve ziyaretçiler için kapılarını açan Messe Frankfurt, dünya genelinde büyüyen önemli pazarlar için ticaret fuarları organize etmeye devam ediyor. Messe Frankfurt İstanbul Kıdemli Satış Müdürü Volkan Salar sorularımızı cevaplandırdı.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Messe Frankfurt İstanbul Kıdemli Satış Müdürü Volkan Salar

1984 İstanbul doğumluyum. Eğitimimi Işık Üniversitesi’nde tamamladım. 6 senedir Messe Frankfurt’ta çalışıyorum. Türkiye ve yurtdışında uluslararası birçok fuar organizasyonunda yer aldım. Şuan Messe Frankfurt’ta görevimi kıdemli satış müdürü olarak devam ettirmekteyim.

Messe Frankfurt hakkında genel bilgi olarak neler söylemek istersiniz?

Messe Frankfurt fuarcılık anlamına geliyor. En eski kuruluşlardan bir tanesi. Kurulduğumuza dair belgeler yaklaşık 800 yıl öncesine dayanıyor. Messe Frankfurt şu anda bir devlet şirketi. Fuarcılık, günümüz fuarcılığı gibi başlamamış fakat ilk olarak Avrupa’nın belli alanlarında ticaret yollarında belli panayırlarla başlamış. Şu an için Messe Frankfurt dünya genelinde yaklaşık 2300 çalışanı olan 647 milyon cirosu olan bir fuar organizasyon firması. 175’den fazla ülkeye hizmet veriyoruz. Şuanda Frankfurt’taki merkezi toplamda 600 bin metrekare civarında. Messe Frankfurt İstanbul ailesi olarak Türkiye’deki gayemiz; fuarların sayılarını artırmak, kaliteyi en üst seviyeye taşımaktır.

Messe Frankfurt hangi ülkelere hizmet veriyor?

Türkiye’de otomotiv endüstrisi fuarı Automechanika Istanbul ve Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı Motobike İstanbul’un organizasyonunu gerçekleştiriyoruz. İleriki dönemlerde fuar yatırımlarımızı teknik ve mobilite ve tüketici ürünlerine yönelik çalışmalarla destekleyeceğiz. Messe Frankfurt merkezi Frankfurt’ta olup yaklaşık 550.000 net m2’ye sahip fuar ve sergi alanına sahiptir. Birçok uluslararası markamız bu alanda uluslararası ziyaretçi ile yatırımcıyı aynı çatı altında bir araya getirmektedir. 30 ülkede ofisi bulunan Messe Frankfurt Arjantin’den Japonya’ya konusunda lider birçok sektörel fuar organizasyonu gerçekleştirmektedir. Tüketici ürünleri, tekstil, teknik ve otomotiv alanında fuarlara ağırlık veriyoruz.

Türkiye genellikle hangi fuarlarda boy gösteriyor?

Fuar sektöründe otomotiv ve tekstil konularına ağırlık veriyoruz. Automechanika markası 15 ülkede 16 fuar ile otomotiv sektörünün öncü fuarı konumunda. Ağırlıklı olarak Çin ve Dubai’ye katılım var. Tekstil alanında ise birbirinden çok farklı tekstil konularını işleyen yaklaşık 48 markamız var. Bunun içinde tekstil makineleri, teknik tekstiller, ev tekstilleri, hazır giyim kumaşlar, deri ve halı ürün gruplarımızın olduğu bazı fuar organizasyonlarımız var. Ağırlıklı olarak Türkiye’den tekstil organizasyonuna katılım Frankfurt’ta Heimtextil fuarına olmaktadır. Birçok ülkede ilgili ihracatçı birlikleri desteği ile bireysel katılım dışında milli katılım organizasyonu yapmaktayız.

2017 yılını 2018 yılı dönemiyle kıyaslayabilir misiniz?

Açıkçası global olarak yaşanan ekonomik kriz yatırımcımızla, katılımcı firmalarımızı ve bağlı bulundukları pazarları olumsuz şekilde etkilemiştir. Fuar katılım oranlarına bakıldığında Türkiye’den katılımın arttığı görülmektedir. Bu durum da aslında global krizin diğer ülke katılımcılarını daha fazla etkisi altına aldığının bir göstergesidir. Bağlı olduğu sektörlerde lider markalarımız olan Ambiente, Heimtextil, Automechanika, Light+Building, ISH fuarlarındaki bekleme listemizde yer alan firma sayısı da aynı oranda artmıştır. Hedefimiz yatırımcımızı doğru pazarlara en etkili organizasyonlar ile taşımaktır.

2019 yılında yeni bir fuar var mı?

2019 senesinde uluslararası olarak çeşitli teknik ürün grubunu hedef alan organizasyonlar gerçekleştireceğiz. Formnext markası adı altında Frankfurt’ta ileri üretim teknolojileri ve endüstri 4.0’ı konu alan ihtisas fuarını gerçekleştireceğiz. Moskova’da fırıncılık ekipman ve teknolojileri ile ilgili Modern Bakery fuarı Türkiye’deki ilgili üreticilere profesyonel bir platform sunacaktır. Tekstil ve hazır giyim ürün grubuna yönelik olarak sürdürülebilirlik ve organik tekstilleri moda ile buluşturan Ethical Fashion Show Berlin fuarını gerçekleştireceğiz. Hedefimiz bu ve benzeri birçok organizasyonda Türkiye’den konusunda uzman üreticileri ilgili pazarlarla buluşturmak.

Sektör Messe Frankfurt’u neden seçmeli?

Messe Frankfurt 800 senelik köklü bir tarihe sahip lider bir fuar organizasyon şirketidir. Konusunda lider uluslararası fuarları profesyonel satış ve organizasyon ekipleri ile desteklemektedir. Ağırlıklı olarak organizasyonlarımız tekstil ve otomotiv branşlarını konu almaktadır. Fuarlarımız Ekonomi Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu teşvik oranlarında desteklenmekte olup Türkiye’den birçok firmanın ihracatını artırmasında önem teşkil etmektedir. Firmaların bizi tercih etmesindeki en büyük etken de doğru satın almacı ve profesyonel ziyaretçilerle en etkin fuar alanlarında uluslararası bilinirliğe sahip markalarımız çatısı altında bir araya gelmesidir.

Dünyada yaşanan kriz dönemleri sizi nasıl etkiliyor?

Günümüzde yaşanan ekonomik krizler neticesinde birçok yatırımcı riski en aza indirmek adına ticari ilişkilerini farklı ülkelere yaymaktadır. Bu bağlamda Messe Frankfurt olarak bizler 30’dan fazla ülkede ihtisas fuarları gerçekleştirerek yatırımcılarımızın ve bağlı olduğu sektörlerin ihracatına pozitif değer katmak adına uğraş vermekteyiz.

Türkiye’de Messe Frankfurt’un geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de lider otomotiv yan sanayi fuarı Automechanika Istanbul ile motosiklet, bisiklet ve aksesuarları fuarı olan Motobike Istanbul fuarlarının organizasyonunu gerçekleştirmekteyiz. Hedeflerimiz arasında bu organizasyonlara uluslararası satın almacıları konusunda lider markaların katılımını her sene bir önceki seneye göre daha da artırabilmek vardır. Yakın dönemde Türkiye’de teknik fuar yatırımlarına yönelik girişimlerimiz olacaktır; konusunda lider aydınlatma fuarı olan Light+Building ile son dönemde yaşanan güvenlik ve terör olayları nedeniyle oluşan ihtiyaç ve talebe cevap verecek uluslararası güvenlik fuarı markamız Intersec fuarına da organizasyonunu gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Uluslararası alanda profesyonel fuarcılık deneyimimizi Türkiye’deki ilgili sektörlere ulaştırmayı ve ihracatçımızla buluşturmayı hedefliyoruz.

Messe Frankfurt olarak fuara katılım gösterecek firmalar için belirli bir kriteriniz var mı?

Fuarlarımıza katılacak firmalarımızın üretici konumunda olmaları bizler için önem teşkil etmektedir. Ulaştıkları marka değerleri ile uluslararası fuarlarda ülkemizi laikiyle temsil etmeleri adına önemlidir. Küçük ve orta çaplı uluslararası pazarda konusunda söz sahibi olmak isteyen firmaların fuarlarımıza katılımlarını ilgili sektör, dernek ve birlik desteği ile ülke pavilyonu alanlarımızla desteklemekteyiz. Bizler için bir firmanın fuar alanında işgal edeceği alandan daha çok ülkemiz marka imajı ve ihracatımız adına değer katması çok daha önemlidir. Seçimlerimiz bu bağlamda gerçekleşmektedir.

Türkiye’de çalıştığınız kurum veya kuruluşlar nelerdir?

Uluslararası fuarlarımızdaki katılımcı sayısının artırılabilmesi ve küçük ve orta çaplı daha önce fuar deneyimi olmayan firmaların pazara etkin olarak girmesi adına çeşitli oda, birlik ve dernekler ile işbirliği içerisindeyiz. Örnek verecek olursak, tekstil alanında Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD), Uludağ İhracatçı Birlikleri (UIB), Denizli İhracatçı Birlikleri (DENIB) ve İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (ITKIB) ile çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Teknik fuarlarımıza yönelik Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD), Aydınlatma Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYDSİAD), Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK), ve İklimlendirme Sanayi İhracatçı Birlikleri (İSİB) derneklerinin yanı sıra Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAIB) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) gibi kurumlarla da ilgili sektörlere yönelik işbirlikleri oluşturmaktayız. Otomotiv alanında ise Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS), Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçı Birlikleri (OIB) ile çalışmaktayız.

Derneklere üye olan firmaların fuar katılımları fuarlarınıza desteği ne denli önemlidir?

İlgili derneklerin yapısal olarak ticari amaç gütmemeleri ve varlıklarını ilgili sektör başarısı adına ortaya koymaları sektör ve bileşenlerinin olduğu kadar bizler için de önem teşkil etmektedir. Kendilerinden gelecek talepleri bu bakış açısında değerlendirmekteyiz. Ve basın toplantıları, sektörel etkinlikler, konferans programları gibi etkinlikler ile firmalar ve bağlı bulundukları dernekler ile aramızda pozitif sinerji oluşturmaktayız.