EV TEKSTİLİNDE DEVRİM; PATENTLİ ÜRÜN SWELL SOFT

Entema Genel Müdürü Ömer Gökcan

TUBİTAK  Ar-Ge desteklerinden yararlanılarak hayata geçirilen ‘çok amaçlı açık en kontinu tambler kurutma makinesi’, %100 Türk buluşu ve uluslararası patentli olarak SWELL SOFT tescilli markası Entema tarafından pazara sunuldu.

SWELL SOFT; en hafif tül perdeden başlamak üzere baskılı ürünler dahil, örülmüş veya dokunmuş kadife, havlu, perdelik, döşemelik, otomotiv, floklu kumaşlar & suni deriler, pelüş ve battaniyeden en ağır halılara kadar doğal veya sentetik elyaflardan mamul geniş bir üretim yelpazesine hitap ediyor.

      

Ürün Özellikleri      

• Konvansiyonel kontinu tambler makinelerinden tamamıyla farklı olarak çalışan patentli tambur sistemi ile kumaş girişten çıkışa doğru tek yönde ilerlerken önünden ve arkasından veya seçilen tek tarafından %100 açık pozisyonda işleniyor.

• Kumaş boya prosesi sonrası ıslaktan kuruya veya buharlanmış kabin ortamında kurudan kuruya çalışabiliyor.

• Proses esnasında kesinlikle kumaş kumaşa sürtünme olmadığı için ürünlerde kırık, abraj, janjan ve fire yok.

• Elde edilen yumuşak tuşe, hacimlenme, toz ve elyaflardan arınma, renklerde canlanma, desenlerde netleşme gibi kazanımların yanı sıra ürünlerin sürtünme dayanımında (Martindale abrasyon testi ile) önemli artışlar gözlemlendi.

• Dikey olarak dizayn edilen kabinin içi toz, elyaf tutmamakta ve tabandaki özel otomatik filtreleme sistemi ile makine kendi kendini sürekli temizleniyor.

• Makinenin az yer kaplaması, az enerji harcaması, düşük gürültü seviyesi, PLC destekli kolay kullanımı, 7/24 ağır hizmet tipi ve çevreci tasarımı diğer üstün özelliklerinden.

• Swell Soft, açık en kontinu tambler makinelerimiz isteğe bağlı olarak 5 mt. çalışma enine kadar üretebiliyor.

Halı Sektöründe Swell Soft Devrimi

“Halının kumaş gibi işlenmesi” ile mevcut halı kalitesine ciddi katkılar sağlayan ve sektöre özellikle önemli bir yenilikler getiren Swell Soft; tekstilde kadife, döşemelik, havlu vb. kumaşların terbiyesinde kullanılan kontinu tambler finisaj işlemleri SWELL SOFT’ un patentli metodları ve özel konstrüksiyonu sayesinde halı proseslerinde de uygulanıyor.

2012 yılında Türkiye’nin önde gelen markalarından Sanat Halı’nın Gaziantep’teki fabrikasında işletmeye alınan Swell Soft – Halı Terbiye Makinesi, 2013 yılında da Moğolistan’ın ERDENET CARPET firmasında hizmete girdi. Gerek yurt içindeki, gerekse Belçika, İran, Mısır, Çin gibi dünyanın diğer halı üreticisi ülkelerindeki firmalar ile olumlu temaslar sürmeye devam ediyor. 

Viskoz, bambu, pamuk, yün, akrilik, polyester veya bu materyallerin karışımları ile üretilen halılarda SWELL SOFT ile ulaşılan sıra dışı bir toz temizliğinin yanında çok farklı görsel efektler ve yumuşak bir tuşe edilirken, havlara ve genel dokuya kazandırılan relaks etki ile ürünlerdeki dokuma prosesinden kaynaklanan bütün gerilimler de gideriliyor. Ayrıca yapılan testlerde ürünlerin sürtünme dayanımlarında da önemli artışların elde edildiği görülüyor.

Dijital Baskılı Ürünlerde de Swell Soft Markası

Dijital baskı teknolojilerinin hafif halı üretiminde hızla yaygınlaşması üzerine konuyla ilgili olarak, SERONİ markası ile üretim yapan Taşkın Halı A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı ve sektörün duayen isimlerinden Şevket Taşkın ile istişare ve denemeler yapılarak, baskılı ürünlerde elde edilen başarının akabinde firmanın İstanbul tesislerinde 2016 yılı sonlarında bir SWELL SOFT işletmeye alındı.

Dijital baskı işlemi öncesinde ürün zemininin proses artığı tozlardan arındırılması ve hav yapısının düzgünleştirilerek homojenleştirilmesi sayesinde baskı için ideal bir yüzey elde edilirken, dikleştirilen havlar ve eşitlenen hav arası boşlukları ile baskı boyasının daha derine, daha homojen bir şekilde penetre olması sağlanarak baskılı yüzeyin çözünürlük kalitesi de artırılıyor.

Baskı işlemi sonrasında ise ısıtılıp buharlanmış kabin ortamında yapılan patentli uygulama ile renklerde parlaklık elde edilirken, baskı esnasında yapışmış olan havlar açılıp kaldırılıyor, desenler netleşip, ürüne hacim ve yumuşak tuşe etkisi kazandırılıyor.

Entema Üretim Kriterleri;

İçinde bulunduğumuz kötüleşen çevre koşullarına karşı alınabilecek tüm tedbirleri göz önünde bulundurarak çevre dostu dostu prensiplerle dizayn edilen ve CE belgesine sahip makineler, uluslararası standartlarda üretilerek ihraç ediliyor.

Ar-Ge Faaliyetleri

2017 yılında  bu ürününün yeni bir versiyonu için yine TUBİTAK destekli bir projede Türkiye’nin önde gelen ev tekstili kuruluşlarından biri ile birlikte yürütülen çalışmalarla Ar-Ge faaliyetlerine kesintisiz devam ediyor.