Geçmişin Mirasi Desenler, Ceren Kilim ile Hayat Buluyor

Adem Tekstil yetkilisi
Adem Bacaksız

Tasarım ve Ar-Ge çalışmaları ile rakiplerinden ayrı bir noktada konumlanan Adem Tekstil markası Ceren Tekstil; geniş ürün yelpazesi ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Desenlere yön veren Ceren Kilim’in yükselen başarı grafiğini siz okuyucularımıza ulaştırmak adına söyleşi yaptığımız Adem Tekstil yetkilisi Adem Bacaksız; üretim hikayesinden bahsederek firma hakkında bilgiler verdi.

Firmanızın faaliyetleri hakkında neler söylemek istersiniz? Kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

Küsget Sanayii Sitesinde 1997 yılında faaliyete geçen Ceren Kilim; şark odası takımı, döşemelik kumaş, savan, kilim, yolluk, otantik kilim kumaş, sofra, seccade, ürün grupları ile sektöre hizmet veriyoruz. Gaziantep Organize Sanayii 5. Bölge’deki 6000 m2  kapalı alanda ve Küsget Sanayii bölgesinde devam eden imalatımız ile tasarım noktasında farklılığımız ile ön plana çıkıyoruz.

Sektöre sunduğunuz ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Sektöre sunduğumuz ürünler; kilim şark odası takımı otantik şark kilimi döşemelik kumaş Selçuklu kilim Osmanlı kilim, ev tekstil ürünleri, yöresel kumaş ürünlerini vb şekilde yer almaktadır.

Üretim faaliyetleriniz ve yıllık üretim kapasiteniz nedir? Oluşturduğunuz istihdam konusunda neler söylersiniz?

Bölge’deki 6000 m2  kapalı alanda 757.057,03.-m2’lik yıllık üretim kapasitemiz bulunmakta. 90 kişilik kadromuz ile üretimimiz hız kesmeden devam etmektedir.

Sektöre ne tür yenilikler sunuyorsunuz? Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Sektörün içinde olduğumuz için yenilikleri çok yakından takip ediyoruz. Desen olarak renk olarak model olarak sürekli ar-ge çalışmaları yaparak piyasada olmayan ürünleri üretiyoruz.

Üretimde kullandığınız teknolojiden bahseder misiniz?

Bilgisayarlı jakar, bilgisayarlı dokuma tezgâhı, frekanslı kesisi teknolojilerini yakından takip ediyoruz. Ceren Kilim olarak teknolojiyi yakından takip ediyoruz ve her zaman son teknolojiyi kullanıyoruz.

Satış pazarlama ve bayilik yapılanmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Toptan olarak satışını yaptığımız ürünlerin aynı zamanda şubelerimiz ve perakende satışı da yapılmakta. Toptan satışımız da bulunuyor.

Firmanız hangi noktalarda rakiplerinden ayrılıyor?

Piyasaya sunduğumuz yeni ürünler ve özellikle tasarım noktasında rakiplerimizden ayrılıyoruz. Aynı zamanda bünyemizde istihdam ettiğimiz uzman kadromuz ve kalifiye çalışanlarımız ile sektörde farklı bir konumumuz var. Çalışma ortamımızın nezih olması ve Ar-ge çalışmalarına verdiğimiz önem de bizi rakiplerimizden ayıran bir diğer nokta.

İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

İhracat bizler için öncelikli çalışmalar arasında yer alıyor. Yurt dışı çalışmalarımızda hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştirdik. 22 ülke ile çalışmalarımız devam ederken üretimimizin yüzde yetmişini ihraç ediyoruz. Ülke genelinde marka bilinirliğimiz sağladığımıza inanıyoruz ve iç piyasada ülkemizin dört bir yanına satışımız bulunuyor bu noktada marka bilinirliği anlamında yurt dışında da çalışmalarımız hızla ilerliyor.

2017 yılı sizce nasıl geçti? 2018 Hedefleriniz, proje ve yatırımlarınız nelerdir?

2017 yılının ilk çeyreği sektörümüz adına sıkıntılı geçmesine rağmen sonraki aylarda işlerde ilerleme kaydedildi ve piyasalarda bir rahatlama söz konusu oldu. 2018 yılında temel hedeflerimiz arasında Ar- Ge çalışmalarımızı daha çok geliştirip planlama yaparak, ihracat alanımızı genişletmek istiyoruz.