‘GÜNEYDOĞU İHRACATINDA ARTIŞ DEVAM EDİYOR’

Güneydoğu Bölgesinden bu yılın ilk dokuz ayında 185 ülkeye toplam 6 milyar 197 milyon 538 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirten GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, bölge ihracatında artışın devam ettiğini söyledi.

2018 yılının ocak-eylül ihracat rakamlarını açıklayan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, eylül ayında ki artışın devam ettiğini, bölge ihracatının ocak- eylül 2018 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 5,5’lik artışla 6 milyar 197 milyon 538 bin dolarlık olarak gerçekleştiğini ifade etti.

2018 yılsonu hedeflerine ulaşabilmek için yurt dışında gerekli tanıtım çalışmalarına hız verildiğini dile getiren Kileci, “Bölgemizden bu yılın ilk dokuz ayında 185 ülkeye toplam 6 milyar 197 milyon 538 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir.”dedi.

“İhracatta Ortadoğu liderliğini korudu”

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden yapılan ihracatta Ortadoğu ülkelerinin yüzde 49 pay ile ilk sırada yer aldığını belirten Kileci, AB ülkelerinin yüzde 19,9 pay ile ikinci ve Afrika ülkelerinin yüzde 11,4 pay ile üçüncü sırada yer aldığını belirtti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ocak-eylül 2018 döneminde 185 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini belirten Kileci, ülkeler arasında da Irak, ABD, Suriye, İtalya, Suudi Arabistan, İran, İngiltere, Almanya, Libya ve işgalci israil olduğu belirtildi.

Kileci, ocak-eylül 2018 döneminde halı, kumaşlar, iplikler, pastacılık ürünleri, değirmencilik ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri, diğer gıda müstahzarları ile dış giyim ürünlerinin Güneydoğu Anadolu Bölgesinden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olduğunu da sözlerine ekledi.

“Gaziantep en fazla ihracat yapan 6’ncı il oldu”

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin lokomotif ilinin Gaziantep olduğunu ve kentten 2018 yılı ocak-eylül döneminde 5 milyar 26 milyon 44 bin dolarlık ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini koruduğunu belirten Kileci, Gaziantep’ten en fazla ihraç edilen ürünlerin başında halı, tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri geldiği bilgisini verdi.

“2018 YILI OCAK-EYLÜL DÖNEMİ İHRACAT RAKAMLARI”

Birliklerimizce 2018 yılı Ocak-Eylül döneminde, 2017 yılının aynı dönemine oranla %5,5’lik artışla toplam 6 milyar 197 milyon 538 bin $’lık ihracat kayda alınmıştır.

Aynı dönemde, diğer İhracatçı Birlikleri adına ise toplam 250 milyon 870 bin $’lık ihracat kayda alınmıştır. Böylece Birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi, %4,4’lik artışla 6 milyar 448 milyon 408 bin $ olmuştur.

GAİB BAŞKANI AHMET FİKRET KİLECİ “2018 YILI OCAK-EYLÜL DÖNEMİ” İHRACAT RAKAMLARINI AÇIKLADI

Bölgemiz ihracatında Orta Doğu Ülkeleri %49 pay ile ilk sırada yer almakta, AB Ülkeleri %19,9 pay ile ikinci ve Afrika Ülkeleri %11,4 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 185 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, ABD, Suriye, İtalya, Suudi Arabistan, İran, İngiltere, Almanya, İsrail ve Libya Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.

Ayrıca, halı, kumaşlar, iplikler, pastacılık ürünleri, değirmencilik ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri, diğer gıda müstahzarları ile dış giyim, Bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur.

Bölgemizin lokomotif ili olan Gaziantep, 2018 yılı Ocak-Eylül döneminde 5 milyar 26 milyon 44 bin $ ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korumaktadır. Halı, tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri ilimizin ihracatında önde gelen sektörlerdir.