HALI, İHRAÇ EDİLEN İLK ÜRÜNLER ARASINDA

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, ihracatı artırmanın yolunun daha fazla tanıtımdan geçtiğini söyledi. GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, bölgeden 184 ülkeye ihracat yapıldığını ifade etti.

Çıkmaz, temmuz ayı ihracat verilerine ilişkin yaptığı açıklamada, her ay artan ihracat verilerinin bu şekilde devam etmesi için daha fazla tanıtım yapılması gerektiğini belirtti. İhracatçıların sadece ticaret yapmadığını vurgulayan Çıkmaz, “Dünyanın farklı bölgelerine ürün gönderen ihracatçılarımız aynı zamanda birer gönüllü elçidir. Hem ülkesini ve şehrini hem de ürünlerinin tanıtımını yapan işadamlarımız bu şekilde ülke tanıtımına ve ihracatına katkı sunuyor. Türkiye’nin hem tanıtımını hem de ticaretini artırmanın yolu daha fazla ihracatla mümkündür. İhracatı artırmak için daha çok tanıtım yapmalıyız” dedi.

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3’lük artışla 4 milyar 525 milyon 807 bin dolarlık ihracat kaydı alındığını belirtti. Çıkmaz, “Aynı dönemde, diğer ihracatçı birlikleri adına da 231 milyon 251 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Böylece birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi yüzde 1,6’lık artışla 4 milyar 757 milyon 58 bin dolar oldu” dedi.

Güneydoğu’dan 184 ülkeye ihracatta

Bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin öne çıktığını vurgulayan Çıkmaz, şöyle devam etti: “Bölgemiz ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 54,2 payla ilk sırada yer almaktadır. AB ülkeleri yüzde 18,3 ile ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 10,6 payla üçüncü sırada bulunmaktadır. 184 ülkeye ihracat gerçekleştirildi ve bu ülkelerden Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, İsrail ve Belçika bölge ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.”

İhracatta öne çıkan ürünlere de değinen Çıkmaz, halı, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, demir çelik mamulleri, dış giyim ile diğer gıda müstahzarlarının bölgeden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olduğunu ifade etti.

Çıkmaz, bölgenin “lokomotif ili” Gaziantep’in bu yılın ocak-temmuz döneminde 3 milyar 662 milyon 543 bin dolarlık ihracat yaptığını belirtti.  Türkiye’nin en çok ihracat yapan beşinci ili konumundaki yerini koruduğunu kaydetti. Gaziantep’ten ihraç edilen ürünlerin de hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu sözlerine ekledi.