“HALI TASARIM YARIŞMASI”NIN 11.’Sİ DÜZENLENİYOR

İHİB, Türkiye’nin en kapsamlı “Halı Tasarım Yarışması”nın 11.’sini düzenliyor.

Her yıl düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen Halı Tasarım Yarışması, hem halıcılık sanatının gelişmesine yardımcı olacak hem de sektöre süreklilik ve canlılık kazandıracak genç halı tasarımcılarını keşfetme amacı taşıyor. Yarışma her yıl genç ve yetenekli tasarımcı adaylarına kendilerini ifade etme şansı veriyor. İHİB Halı Tasarım Yarışması üniversite öğrencilerinin veya yeni mezunların katılımına açık olup tek kategoride organize edildi.

“Geleceğin iç mimarisinde hayalleriniz yerini alsın”

Türkiye’de halı endüstrisinin gelişmesi ve uluslararası alanda söz sahibi olabilmesi için çalışmalar yapan İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) genç yeteneklerin keşfedilip desteklenmesi için elindeki argümanları verimli bir şekilde kullanıyor. 2007 yılında ilkini düzenlediği Halı Tasarım Yarışması ile bir hayali gerçeğe dönüştüren birlik, bu sayede genç tasarımcıları da sektöre kazandırmak adına önemli bir adım atmış oldu.

11.Halı Tasarım Yarışma’sında dereceye girecek finalistler, aralarında sektör ve akademi çevrelerinden uzman kişilerden oluşan jüri üyeleri tarafından belirlenecek.

Katılım Koşalları

Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde veya yurtdışında okuyan TC. ve K.K.T.C vatandaşları, Üniversitelerin Ön Lisans, Lisans ve Lisansüstü bölümlerinde (bölüm sınırlaması olmaksızın) okuyan veya en fazla 5 yıl önce mezun olmuş olan, İHİB’in daha önce düzenlemiş olduğu Halı Tasarım Yarışmalarında ilk üçe dereceye girmemiş olan herkes bu yarışmaya katılabiliyor. Yarışmaya katlan dosyaların son 5 yılda kumaş, deri, moda vb gibi diğer tüm tasarım yarışmalarında dereceye girmemiş tasarımlardan oluşması gerekiyor. Sanatta Yeterlilik, Doktora Öğrencileri ve Öğretim elemanları yarışmaya katılamayacak.

Ödüller

Yurt Dışında Tasarım Eğitimi Hakkı:

Yarışma 1.’sine yurtdışında tasarım eğitimi hakkı verilecek. (Avrupa’da yer alan tasarım okullarından birinde, ekonomi bakanlığının destek ve onayıyla)

Yurtdışındaki Önemli Fuarları Ziyaret Etme Hakkı:

İlk 8 finaliste yurtdışındaki en önemli ev tekstili ve halı fuarına ziyaret hakkı verilecek.

Para Ödülü

Birincilik Ödülü : 10.000 TL

İkincilik Ödülü : 7.500 TL

Üçüncülük Ödülü : 5.000 TL

İlk Üçe Giremeyen Diğer Finalistelere : 2.000’er TL Para Ödülü

Eğitim Ödülü

İlk 8 finaliste 6 aylık yurtdışında yabancı dil kursu eğitimi hakk verilecek.

Bilgisayar Ödülü

İlk 3’e kalan finalistlere tasarım programının ihtiyaç duyduğu özelliklerde birer diz üstü bilgisayar ve halı desen çizim programı, kurulumu ve 1 günlük eğitimi verilecek.

Çizim Tableti ve Kalemi Ödülü

İlk 8 finaliste dijital çizim tableti ve kalemi verilecek.