MAKALE | FÜSUN KODAMAN

Geçtiğimiz Ocak ayında Hannover’de gerçekleşen Domotex fuarı, halı dünyasının oyuncularını bir kez daha bir araya getirdi. Bir çok yerli ve yabancı firma ürünlerini görücüye çıkarttı. Gaziantepli üreticiler her seneki gibi fuarda ağırlığını hissettirdi. Ayrıca bu sene bir ilk olarak Gaziantepli bir firmayı Trend alanında izledik. Bu gurur verici olay umarım sektöre uğurlu gelir ve Türk halı üreticilerini böyle platformlarda daha sık görürüz.

Son birkaç senedir ülkemizdeki makine halıcılığındaki iddia ve heyecan azalır gibi görünmeye başlamıştı gözüme. Ülkemizin içinden geçmekte olduğu sıkıntılı durumlar da firmaları daha temkinli olmaya sevk etmiş ve yenilik yapma ve Ar-Ge yatırımları konusunda daha muhafazakar bir tutum sergilemek durumunda bırakmış olabileceği gibi Ar-Ge ve tasarım konusunda öncülük yapan bazı markaların da geri plana çekilmesi de bu heyecanın azalmasındaki etmenlerden biri olabilir.

Son dönemde yeni trendlerin oluşmaya başlamasıyla bu durağanlık kırılmaya ve heyecan tazelenmeye başladı. Makine halıcılığında yükselen trend “el halısı” görünümünü ve kalitesini yakalamak oldu. Bu trend ile el halısı görünümünde özel halılar yapma isteği, makine parkurlarında yüksek taraklı tezgahlar bulundurma gerekliliği doğurdu. Baktığımızda halı makineleri tarak sayısına göre ayrıştırılıyor. Fakat esas püf nokta tasarımla ayrışmak oluyor. Çoğu firmalar parkurlarına 100-120-150 tarak tezgahları dahil etti ve etmeye devam etmektedir. Özellikle bu kulvardaki yarış tasarım üzerinden dönecek ve tasarımda güçlü ve farklı olan firmaların markalaşarak büyüdüğünü göreceğiz.

Şüphesiz yapılan her ürünün hitap ettiği bir hedef kitle vardır. Önemli olan yaptığınız ürünün kalite, fiyat, malzeme ve tasarımıyla gerçek alıcı kitlesine hitap edebilmesi ve doğru satış teknikleri ve kanallarıyla hedefe ulaşılmasıdır. Her şeyiyle kusursuz bir ürün çıkartılsa dahi tüketiciye doğru şeklide ifade edilerek ulaştırılamazsa hak ettiği değere kavuşması ve beklenen satış potansiyeline ulaşması mümkün olmayacaktır. O sebeple zincirin bütün halkaları aynı değeri taşıyor ve ekip ruhunun önemini bize hatırlatıyor. Herkese keyifli fuarlar…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.