MAKALE | KÜRŞAT SEVİNÇ

Dünya tekstil tarihinde yaklaşık 3000 yıldır temel yapısı değişmeden bu güne kadar önemini saklamış tek ürün; el halısıdır. Halıcılık, Türkler’in en eski el sanatlarından birisidir. Halı Anadolu’ya ve İran’a Selçuklularla birlikte girmiştir. Düğümlü halı ilk defa 11. Yüzyılda Selçukluların hakimiyeti ile görülmüştür. 11. yüzyılda Anadolu’da başlayan el halıcılığı son dönemlerde gerek işçilik gerek maliyetlerden dolayı Anadolu’dan çıkıp Hindistan, Pakistan ve İran gibi orta asya ülkelerine kaymıştır. Fakat son yıllarda makine halısında inanılmaz bir büyüme gösterdik ve dünyanın halı merkezi olma noktasına geldik. Son 15 yılda halı ihracatı 7 kattan fazla bir artış göstererek 235 milyon dolardan 2,3 milyar dolara ulaşmıştır.

Gaziantep, halı üretiminde Türkiye’nin üretim merkezi olmuş ve daha da büyüyerek dünyanın merkezi olma yolunda hızla gidiyor.. Sektör müthiş bir hızla gelişiyor ve halı yaygı unsuru olmaktan çok bir moda unsuru oldu. Firmalarımızın bunun için her geçen gün ar-ge, inavasyon ve tasarım konusunda birbirleriyle yarışır olmaları sektör ve bizler açısından büyük bir şans. Son dönemde halıda inovatif iplikler ve dokuma teknikleri, yıkama işlemleri, sektörün bu konuda daha ne kadar açık ve nerelere gidebileceğini yurt içi ve yurt dışı pazarında halı konusunda yeni pazarlara açılacağı aşikardır. Rekabet ortamında doğru ürünü doğru bir şekilde doğru noktaya ulaştırmak da önem arzetmektedir.

Yurt içi ve yurt dışı pazarında yeni aktörlerin girmesi, yerel markaların çoğalması, artan rekabet ortamı, ar-ge ve tasarımın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Domotex Turkey 2018’de ne yenilikler göreceğiz merakla bekliyoruz.