106 YILDIR KALİTE VE SANATIYLA TÜM DÜNYADA

1912 yılında el halısı imalatı ile sektöre giriş yapan Özkul Halı; 106 yıldır halı sektörüne hizmet vermenin ve makina halısı üretiminde Türkiye’de temeli atmanın haklı gururunu yaşıyor. Desen Life dergisi olarak Özkul Halı’yı yakından tanımak adına röportaj yaptığımız firma yetilisi Ali Rıza ÖZKUL, sorularımızı yanıtlayarak önemli açıklamalarda bulundu.

Özkul Halı, Türkiye’de makina halısı üretimine geçen ilk firma” 1912 yılında el halısı imalatına geçtiklerini ve 106 yıllık geçmişleri olduğunu belirten Ali Rıza Özkul şu açıkla-malarda bulundu: “Firmamız 1912 yılında el halısı imalatı ile çalışmaya başlamıştır. Bu yıl 106. yaşına girmiş bulunan Özkul Halı, 1952 yılında Türkiye’nin ilk halı tezgahını Almanya’dan ithal ederek, makine halısı üretimine geçmiştir. 1960 yılına kadar evler için halı üretimine devam ederken 1961 yılında Sultanahmet Camii’ne önden 6 saf seccadeli halı yapılması ile yavaş yavaş cami halısına doğru geçiş başlamıştır. Şu anda sadece cami halısı yapan Firmamız, kaliteye yaptığı yatırımlar ile en çok tercih edilen markadır.”

Türkiye’deki ve dünyadaki camilerin yaklaşık yarısı Özkul Halı tarafından döşenmiştir

5 kıtada 48.000 civarında caminin halısını döşediklerini belirtti. Ali Rıza Özkul: “Türkiye’deki ve dünyadaki camilerin yaklaşık yarısı Özkul Halı tarafından döşenmiştir. Özkul Halı olarak 5 kıtada 48.000 civarında caminin halısını döşedik. Referanslarımız arasında İstanbul Süleymaniye, Fatih, Şehza-de, Eyüp Sultan, Aziz Mahmut Hüda-i, Eminönü Yeni Cami, Hırka-i Şerif, Ortaköy, Dolmabahçe, Yıldız Hamidiye, Yavuz Selim, Üsküdar Büyük Selimiye, Üsküdar Mihrimah Sultan Camii, Valide-i Cedid Camii, Nur-u Osmaniye, Yahya Efendi, Sümbül Efendi, Seyit Nizam, Arab Camii, Marmara İlahiyat Camii, Ataşehir Mimar Sinan Camii gibi önemli camiler. Edir-ne Selimiye, Eski Camii, Üç Şerefeli Cami vs. Bursa Ulu Cami, Yeşil Cami, Emir Sultan Camii vs. Ankara Hacıbayram Camii, Ulus Ulu Camii vs. Konya Sultan Selim Camii, Kapı Camii, Şerafettin, İplikçi, Sahib Ata, Aziziye, Hacıveyiszade Camii vs.

Ayrıca dünyanın en büyük camilerinden Yemen Sanaa El Salih Camii ki bu cami 16.450 halı alanı ile 6 adet Sulta-nahmet Camii büyüklüğündedir. Yurtdışında dünyanın 42 ülkesine 4500 civarında caminin halısını döşeyen Özkul Halı, her camiye farklı desen ve renk uygulaması yaparak bir ilke imza atmış durumdadır.” dedi.

‘Ziyaretçi akınına uğrayan camilerin hemen hepsi Özkul Halı’yı tercih etmiştir’

Camii halısının diğer halılardan ayrılan özelliklerinin olduğunu belirtti. Ayrıca, Ali Rıza Özkul Cami halısının %100 yapağı yani canlı koyundan kırpılan yün olması şarttır diyerek şu açıkla-malarda bulundu:

“Cami halısını diğer halılardan ayıran özellikler şunlardır;

%100 yapağı yani canlı koyundan kırpılan yün olması şarttır. Çünkü yapağı, kullandıkça güzelleşen ve pırıl pırıl parlayan tek malzemedir. İlk anda çok güzel görünen ancak 2 ila 5 yıl içinde, kullanılan yerleri bozulan ve matlaşan sentetik halılar, ucuz fiyatlı olsa bile ekonomik değildir. En kaliteli sentetik bir halı ile aynı gramajda bir yün halıyı, kullanım ömrü olarak kıyaslarsak, yün halı sentetiklere göre 3-4 kat daha uzun ömürlüdür. Yeter ki yün halının boyası, solmayan boya, yünü özel halı yünü olsun ve içinde tabak yünü bulunmasın. Sentetik halılar aşınma bakımından daha uzun dayanır. Ancak bu hiç önemli değildir. Önemli olan kullanım ömrüdür. Çünkü yüzeyi matlaşan, keçeleşmiş, renkleri solmuş bir halı aşınmamış olsa da kullanım ömrünü tamamlamıştır. Halıların kullanım ömrü ile eskime ömrünü karıştırmamak gerekir. Mesela keçeleşmiş ve taş gibi sıkışmış kalmış bir halı, aşınmamış olsa bile, halı özelliğini kaybetmiştir. Bu bakımdan, gramajlı ve saf yün bir halı hiçbir sentetik halıyla kıyaslanmaz.

Dikkat ederseniz yurtiçinde ve diğer ülkelerdeki sürekli ziyaretçi akınına uğrayan camilerin hemen hepsi Özkul Halı’yı tercih etmiştir. Bu camilerde sadece namaz vakitlerinde değil, gün boyunca yoğun bir trafik yaşanmaktadır. Bu mekanlarda kullanılacak halıların çok ama çok dayanıklı ve aynı zamanda motifleriyle, renkleriyle engin bir sanat değerine sahip olması gerekmektedir. Bu özellikleri yeterince karşılayan ve burada meslek sırrı olarak bahsetmek istemediğimiz onlarca üstünlük, sadece Özkul Halı’larında mevcuttur. Özetle Özkul Halı bu itibarını, kendine has ve başka hiçbir halıda bulunmayan kalitesiyle ve sanat değeriyle elde etmiştir. “

Ali Rıza Özkul: “Firmamız her geçen gün daha kaliteli halı, daha farklı desen ve renk anlayışıyla çalışmalarını sürdürmekte. Desenleri ve renkleri taklit edildikçe marka değeri ve itibarı artmaktadır. Taklitçiler kendi marka değerlerini ve itibarlarını kaybettikleri gibi helâl olmayan kazanç elde ederek işleri de bereketsiz olmaktadır.” diyerek sözlerine son verdi.